Deprecated: Non-static method Linkage::usage() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/queensla/public_html/system/plugins/pi.linkage.php on line 10
P.J. O’Shea Stakes - Queensland History of Racing

Queensland History of Racing

Share |

P.J. O’Shea Stakes

The Basics

Distance: 2400m
Region: South East Queensland

Tags

None.

Year Winner Status Distance Jockey Trainer Weight Time
2009 Scenic Shot Group 2 2400m S. SCRIVEN D. MORTON 56 2.20.95
2008 Scenic Shot Group 2 2400m G. COLLESS D. MORTON 59 2.19.28
2007 Pentathon Group 2 2400m J. TAYLOR J. WHEELER 59 2.17.94
2006 Mahtoum Group 2 2400m S. KING K. WAUGH 58 2.30.70
2005 NATURAL BLITZ Group 2 2400m M.J. CAHILL D. HARRISON 58 2.30.00
2004 PENTASTIC Group 2 2400m N. RAWILLER D. HALL 58 2.28.7
2003 MAGUIRE Group 2 2400m C. MUNCE J. COLLINS 58.5 2.30.5
2002 HEY PRONTO Group 2 2400m B. YORK G. WATERHOUSE 58 2.25.1
2001 YIPPYIO Group 2 2400m D. BEADMAN A. DENHAM 58 2.25.6
2000 KEN’S JOY Group 2 2400m J.P. STANLEY (a) G.R. NEWHAM 58 2.28.7
1999 SHARSCAY Group 2 2400m C. MUNCE G.A. RYAN 58 2.40.5
1998 INTERGAZE Group 2 2400m C. CARMODY R. CRAIG 57 2.29.2
1997 PAKARAKA STAR Group 2 2400m J.C. COLLETT S. GULLIVER 58 2.36.6
1996 THE PHANTOM CHANCE Group 2 2400m P. PAYNE J.R. WHEELER 58 2.28.2
1995 ROUGH HABIT Group 2 2400m S. SCRIVEN J.R. WHEELER 58 2.26.7
1994 FULL SUIT Group 2 2400m J. CASSIDY M.J. FLANIGAN 58 2.27.1
1993 DARK KSAR Group 2 2400m J. CASSIDY D.A. HAYES 57 2.27.1
1992 Mountain Rule Group 2 2400m D. BEADMAN K.A. JORDAN    
1991 Magnolia Hall Group 2 2400m B. YORK Mrs H. PAGE    
Spring Thaw Group 2 2400m R.S. DYE J.R. HAWKES    
1990 Shuzohra Group 2 2400m R. ELLIOT E.B. SKELTON    
1989 Card Shark Group 2 2400m G. WILLETTS R.H. THOMSEN    
1988 Lord Hybrow Group 2 2400m K. MOSES N.G. McBURNEY    
1987 Our Silver Elm Group 2 2400m D. WALSH N.D. EALES    
1986 Rising Fear Group 2 2400m N. WILLIAMS L.D. PICKERING    
1985 Our Boyfriend Group 2 2400m M. BARNSLEY MRS M.A. TRODD    
1984 Godarchi Group 2 2400m B. COMPTON R.T. LEEMON    
1983 Prince Majestic Group 2 2400m L.R. DITTMAN R.C. VERNER    
1982 Shamrock Group 2 2400m N. HARRIS R.B. MARSH    
1981 Four Crowns Group 2 2400m J. CASSIDY D. ENRIGHT    
1980 Iko Group 2 2400m M. JOHNSTON T.J. SMITH    
1979 Belmura Lad Group 2 2400m        
1978 Tod Bay Principal race 2400m        
1977 Ngawyni Principal race 2400m        
1976 Balmerino Principal race 2400m        
1975 Nourishing Principal race 2400m        
1974 Passetreul Principal race 2400m        
1973 Baghdad Note Principal race 2400m        
1972 Tails Principal race 2400m        
1971 Bluelough Principal race 12F        
1970 Roman Consul Principal race 12F        
1969 Roman Consul Principal race 12F        
1968 Swift Peter Principal race 12F        
1967 Striking Force Principal race 12F        
1966 Striking Force Principal race 12F        
1965 Fair Patton Principal race 12F        
1964 Count Radiant Principal race 12F        
1963 Oakland Principal race 12F        
1962 Rural Loch Principal race 12F        
1961 Tulloch Principal race 12F        
1960 Tulloch Principal race 12F        
1959 Caesar Principal race 12F        
1958 Sailor's Guide Principal race 12F        
1957 Redcraze Principal race 12F        
1956 Redcraze Principal race 12F        
1955 Surprise Ending Principal race 12F        
1954 Gallant Archer Principal race 12F        
1953 Hydrogen Principal race 12F        
1952 Spellman Principal race 12F        
1951 Voussoir Principal race 11F        
1950 Persist Principal race 11F        
1949 Dark Marne Principal race 11F        
1948 On Cor Principal race 11F        
1947 Russia Principal race 11F        
1946 Lord Treat Principal race 11F        
1945 Smithie Principal race 11F        
1944 not held            
1943 not held            
1942 not held            
1942 Hestia Principal race 12F        
1941 Gay Prince Principal race 12F        
1940 Gay Balkan Principal race 12F        
1939 Gay Balkan Principal race 12F        
1938 Maikai Principal race 12F        
1937 Battery Gold Principal race 8F        
1936 Yaringa Principal race 12F        
1935 Hyperion Principal race 12F        
1934 D’Artagnan Principal race 12F        
1933 Gloaman Principal race 8F        
1932 Taisho Principal race 8F        
1931 The Dimmer Principal race 12F        
1930 Runabout Principal race 12F        
1929 Hint Principal race 12F        
1928 Maple Principal race 12F        
1927 Maple Principal race 12F        
1926 Eracre Principal race 12F        
1925 Eracre Principal race 12F        
1924 Lilypond Principal race 12F        
1923 Jolly Cosy Principal race 12F        
1922 Brilliant Sunshine Principal race 12F        
1921 Bobaris Principal race 12F        
1920 Eurythmic Principal race 12F        
1919 New Tipperary Principal race 12F        
1918 Bardeur Principal race 12F        
1917 Mistico Principal race 12F        
1916 High Rock Principal race 12F        
1915 Corstep Principal race 12F        
1914 Radnor Principal race 12F        

Events

Oops...there aren't any events involving P.J. O’Shea Stakes. You can help by contributing.

Media

Oops...we don't have any stories, photos or videos about P.J. O’Shea Stakes. You can help by contributing.